Sällskapet Gamla Hellener

                                                          Hellas Kamratklubb

 

                                                         Hellener i olympiader

                                                         Länkarna för varje idrottsman går (oftast)

                                                         till Sveriges olympiska kommittés hemsida

 

OS 1912 Stockholm

friidrott:

Karl Haglund (800m)

Seth Levin (100m)

Manne Nilsson (stav)

Kalle Lindblom (200m?/400m?)

simning:

Oscar Hamren (200m bröst)

simhopp:

Sven Montan (höga hopp)

Tore Nylund (svikthopp)

OS 1928 Amsterdam

friidrott:

OS silver

Erik Bylehn (2:a - 800m)

simning:

Eskil Lundahl (100m fritt, 100m rygg, 4x200m fritt)

Tage Wissnell (200m bröst)

simhopp:

Eugen Ahnström (varierande hopp)

Curt Sjöberg (svikthopp)

OS 1920 Antwerpen

gymnastik:

OS guld trupptävlingen

(laget bestod av 24 gymnaster varav fyra var hellener)

Fausto Acke (l:a - truppgymnastik)

Frans "Cirkus" Persson (l:a - truppgymnastik)

Curt Sjöberg (l:a truppgymnastik)

Gösta Törner (l:a - truppgymnastik)

modern femkamp:

OS brons

Gösta Runö (3:a - modern femkamp)

friidrott:

OS brons 4xlOOm

(Sven Malm och Nils Sandström fanns med i stafettlaget)

Sven Malm (100m, 200m, 3:a - 4xlOOm, 4x400m)

Nils Sandström (100m, 200m, 3:a - 4xlOOm)

Fausto Acke (diskus)

 

OS 1932 Los Angeles

simning:

Eskil Lundahl

segling:

OS guld 6-metersklassen

(båten hade fyra personers besättning varav en var hellen)

Ake Bergqvist (l:a - segling)

friidrott:

Erik Pettersson (5 000m)

OS 1936 Berlin

friidrott:

OS brons 5 000 m

Henry (Jonsson) Kälarne ( 3:a - 5 000m)

Bror Hellström (5 000m)

Leif Dahlgren (tiokamp)

Lennart Atterwall Spjut (Ej Hellas vid året för olympiad)

 

vattenpolo:

Bertil Berg

Erik Holm

Georg (Svensson) (”Smiling”), sedermera Sollermark

 

OS 1924 Paris

friidrott:

OS silver 4x400m

(Erik Bylehn och Gustav Wejnarth fanns med i stafettlaget)

Erik Bylehn (400m, 800m, 2:a - 4x400m)

Gustav Weijnarth (400m, 2:a - 4x400m)

 

 

OS 1924 Paris forts

simning:

OS brons 4x200mfritt

(Georg Werner fanns med i stafettlaget)

Georg Werner (100m fritt, 3:a - 4x200m fritt)

simhopp:

Adolf Hellquist (varierande hopp, svikthopp)

Curt Sjöberg (svikthopp)

vattenpolo:

Sten Friberg (reserv, spelade inte)

 

OS 1948 London

friidrott:

Lennart Moberg (tresteg)

simning:

Per Olof Olsson (100m fritt, 100m rygg, 4x200m fritt)

Lennart Brunnhage (svikthopp)

 

 

OS 1948 London forts

vattenpolo:

Erik Holm

Arne Jutner

Olle Olsson

Roland Spångberg

Rune Öberg

 

Oslo 1952

Yngve ”Yppe” Palmqvist Bandy (uppvisningsgren),(dock ej i Hellas i denna sport)  

OS 1952 Helsingfors

vattenpolo:

Erik Holm

Arne Jutner

Roland Spångberg

Cortina 1956

Bob

Valter Aronson (ej i Hellas i denna sport)

Rom 1960

Lennart Jonsson 400 m stafett (ej i Hellas vid denna tidpunkt)

Innsbruck 1964

Bob

Valter Aronson (Ej i Hellas i denna sport)

OS 1964 Tokyo

friidrott:

Lars Haglund (diskus)

OS 1968 Mexiko City

friidrott:

Lars-Olof Höök (längd)

München 1972

Handboll

Bengt Johansson(spelar dock ej i Hellas vid denna tidpunkt)

Benny Johansson numera Windelskär (spelar dock ej i Hellas vid denna tidpunkt)

Bertil Söderberg (spelar dock ej i Hellas vid denna tidpunkt)

Dan Eriksson

Frank Ström

Göran Hård af Segerstad

Johan Fischerström

Lennart Eriksson

Montreal 1976

friidrott:

Runald Beckman tiokamp (ej i Hellas vid denna tidpunkt) (ej Hellas)

Lake Placid 1980

bob:

Runald Bäckman (ej i Hellas vid denna tidpunkt) (ej Hellas)

OS 1980 Moskva

simhopp:

Annie Liljeberg (svikthopp)

Calgary 1988

bob

Per-Anders von Scheele (ej i Hellas i denna sport)

Seoul 1988

handboll:

Erik Hajas (ej i Hellas vid denna tidpunkt)

Barcelona 1992

handboll:

Erik Hajas (ej i Hellas vid denna tidpunkt)

Atlanta 1996

handboll:

Erik Hajas (ej i Hellas vid denna tidpunkt)